Z Pepe na boisku Real Madryt odzyskał pewność w formacji defensywnej. Jak zauważył dziennika AS, powrót reprezentanta Portugalii do podstawowego składu Królewskich miał kilka pozytywnych aspektów.

Pepe, który podczas kontuzji Sergio Ramosa grywa w podstawowym składzie wspólnie z Raphaelem Varanem, zajmuje miejsce z lewej strony środka pola. Fakt ten sprawia, że młody Francuz czuje się na boisku o wiele pewniej mając obok siebie tak doświadczonego obrońcę, który zawsze będzie czuwać, jeśli przytrafi mu się jakiś drobny błąd.

To daje mu spokój i pewność siebie, co z kolei pozytywnie wpływa na grę całej formacji defensywnej. To właśnie spokój był czynnikiem, którego brakowało, kiedy u boku Varane’a występował Nacho.

Ponadto Pepe jest zawodnikiem, który ma ogromny wpływ na grę reszty zespołu. Jest świetny w odbiorze, a jego warunki fizyczne pozwalają mu na wygranie dużych ilości górnych piłek. Fakt ten jest bardzo korzystny dla Toniego Kroosa, który często otrzymuje podania bezpośrednio od Portugalczyka. Ponadto charakter Pepe sprawia, że jest on jednym z przywódców w zespole dowodzonym przez Carlo Ancelottiego.