Notice: Undefined offset: 8192 in /home/losblanc/www/system/_header.inc.php on line 24
LosBlancos.pl - Real Madryt online » Krolewskie-mecze-Real-Madryt-vs-Bayer-Leverkusen--15052002

Królewskie mecze: Real Madryt vs. Bayer Leverkusen – 15.05.2002

Startujemy z nowym cyklem Królewskie mecze, w którym będziemy wracać pamięcią do ważnych spotkań w historii Realu Madryt. Przypominamy wielkie sukcesy, bolesne porażki oraz wydarzenia istotne dla każdego fana „Królewskich”.

W związku z tym, że Real Madryt obchodzi dziś swoje 112 urodziny na początek przeniesiemy się do maja 2002 roku, kiedy to drużyna z Madrytu zdobyła swój jak na razie ostatni, dziewiąty Puchar Europy.

Obchodzący stulecie istnienia klub z Madrytu zamierzał w tym sezonie zdobyć potrójną koronę. Nie udało się jednak wygrać zmagań ligowych ani Pucharu Króla, dlatego też wszystkie siły zostały skupione na rozgrywkach Ligi Mistrzów. „Królewscy” po raz trzeci w przeciągu sześciu lat doszli do finału Champions League będąc przy okazji zespołem, który najwięcej razy w historii zdobywał Puchar Europy. W drodze do finału wyeliminowali inne europejskie potęgi, takie jak Bayern Monachium czy Barcelonę w półfinałowym „El Clasico” (0:2 na Camp Nou oraz 1:1 na Santiago Bernabeu).

Bayer Leverkusen zaliczył w sezonie 2001/2002 piękną przygodę w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Kopciuszek w porównaniu z innymi zespołami dysponującymi zdecydowanie wyższymi budżetami porywał swoją ofensywną grą, przez co zdobył sympatię kibiców. Mało kto spodziewał się, że piękny sen „Aptekarzy” zakończy się dopiero w finale. Po drodze eliminowali wielkie firmy takie jak angielski Liverpool oraz Manchester United (w półfinale, awansując dzięki lepszemu bilansowi bramek na wyjeździe).

Do decydujące starcie zostało rozegrane na Hampden Park w Glasgow. Mecz finałowy lepiej rozpoczęli „Królewscy”. Już w pierwszych minutach wrzutem piłki z autu Roberto Carlos wpuścił Raula w pole karne, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Hiszpański napastnik wykorzystał dogodną sytuację i wyprowadził Real na prowadzenie. Jednak już pięć minut później na tablicy wyników widniał wynik remisowy, ponieważ bramkę po strzale głową zdobył Lucio. Wyrównany mecz, ataki z obu stron, jednak cały czas mamy 1:1. Tuż przed przerwą lewą stroną rozpędzał się Roberto Carlos, który jakby od niechcenia dośrodkował wprost na 16 metr, dokładnie tam gdzie czekał już Zinedine Zidane, który uderzył z pierwszej piłki wolejem i trafiał w samo okienko bramki strzeżonej przez Hansa Joerga Butta. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie i „Królewscy” prowadzili po pierwszej połowie 2:1.

W drugiej połowie ataki sunęły z obu stron. W 68. minucie spotkania kontuzji doznał bramkarz Realu, Cesar, a na boisku zameldował się wówczas 21-letni Casillas, który bez rozgrzewki zastąpił swojego starszego kolegę. Sytuacja robi się coraz bardziej nerwowa, a na wychowanka „Królewskich” spada olbrzymia odpowiedzialność. Iker zdobył już to trofeum 2 lata wcześniej, jednak w tym wieku, w meczu o taką stawkę, wszedł zupełnie nieprzygotowany do gry i musi przeciwstawiać się kolejnym atakom zespołu z Leverkusen. Wywiązał się ze swojego zadania znakomicie, broniąc nawet strzały z odległości 2 m. Do końca meczu nie padła już żadna bramka i Real mógł świętować zdobycie swojego 9 Pucharu Europy.

Zwycięski finał był zakończeniem średnio udanego sezonu dla Realu Madryt. Sezonu, w którym przez dłuższy okres dołował w lidze, a dwaj najdrożsi wówczas piłkarze świata, czyli Zinedine Zidane oraz Luis Figo nie potrafili znaleźć wspólnego języka na boisku. Ostatni Puchar Europy, który do tej pory powędrował do Madrytu. W każdym kolejnym sezonie Real jest wielkim faworytem, jednak zawsze coś staje na przeszkodzie w wywalczeniu tego trofeum.

Bayer Leverkusen dzięki świetnym wynikom w Lidze Mistrzów wypromował kilku piłkarzy, którzy po finale odeszli do innych klubów. Drużyna została przebudowana i do tej pory nigdy nie zbliżyła się do poziomu reprezentowanego w sezonie 2001/2002.

15 maja 2002 r., Glasgow Hampden Park (51 456 widzów)
Real Madryt-Bayer Leverkusen 2:1 (2:1)
[1:0] Raúl 8’
[1:1] Lúcio 14’
[2:1] Zinedine Zidane 45’